Jsme nestátní zdravotnické zařízení vyrábějící ortopedicko-protetické pomůcky

ČASTÉ DOTAZY

OBECNÉ DOTAZY

DOTAZY TÝKAJÍCÍ SE PROTÉZ

ODPOVĚDI NA OBECNÉ DOTAZY

Kdo mi předepíše zdravotní pomůcku?

Ortoticko-protetické pomůcky předepisuje odborný lékař, zpravidla ortoped-protetik, ortoped, rehabilitační lékař, chirurg nebo neurolog.

Můžu si svobodně vybrat svého protetika?

Určitě. Tato volba je jen na Vás a je to volba velmi důležitá. Ortotik-protetik, jak se tato zdravotnická profese správně jmenuje, musí splňovat požadavky na vzdělání, praxi a celoživotní vzdělávání a musí být registrován pro samostatný výkon povolání bez odborného dohledu. Tuto registraci by Vám měl být schopen doložit ve formě osvědčení Ministerstva zdravotnictví.

Jak se dostanu do protetiky, když nemám auto?

Je možné objednat si sanitní vůz prostřednictvím vašeho lékaře, případně můžeme nabídnout proplacení nákladů na váš osobní vůz. 

Jaký je rozdíl mezi sériovou a individuální pomůckou ? Proč mám předepsanou individuální pomůcku?

Individuálně vyrobené zdravotnické pomůcky jsou vyráběny individuálně pro konkrétního klienta na míru v protetických pracovištích. Vyrábí je zkušení profesionálové se vzděláním ortotik protetik, případně obuvník specializovaný na ortopedickou obuv.  Pro tento typ pacientů není sériová pomůcka vhodná, protože nesplňuje požadavky na léčebnou pomůcku pro danou diagnózu.

Sériové zdravotnické pomůcky prodávají zdravotnické potřeby a výdejny. 

Kolik mě to bude stát? Jaká bude má finanční spoluúčast?

Každá zdravotnická pomůcka má jinou výši finanční spoluúčasti pro pacienty a jinou výši, kterou hradí jednotlivé zdravotní pojišťovny. Kolik přesně zaplatíte zjistíte na podstránkách u jednotlivých PRODUKTŮ A SLUŽEB. Maximální výše spoluúčasti je 25 % z ceny pomůcky, většinou se však jedná o 1 %. Vaše zdravotní pojišťovna hradí zbylou část ceny pomůcky. Pokud přijdete bez poukazu, budete hradit pomůcku v plné výši.

Co když mi propadne poukaz na léčebnou a zdravotní pomůcku?

Poukaz je platný po dobu 30 dní. Pokud vám propadne, zajděte k odbornému lékaři, aby vám předepsal poukaz nový.

Dá se dodatečně změnit nastavení pomůcky protetikem?

Pokud potřebujete upravit nastavení pomůcky, zavolejte na kontakty, které jste obdrželi při předávání pomůcky. Rádi vás objednáme.

ODPOVĚDI TÝKAJÍCÍ SE PROTÉZ

Budu moci nosit normální boty?

Ano, jen je potřeba myslet na to, že obuv ovlivňuje funkci chodidla a kolenního kloubu. Obvykle je třeba vybírat obuv se stejnou výškou podpatku a je dobré nákup nových bot zkonzultovat s vaším ortotikem-protetikem.

Je zapotřebí, aby se pahýl nejprve „otlačil“?

Lůžko u první protézy slouží i k tomu, aby se pahýl dotvaroval a přivykl si na tlak. Zvláště pokožka si musí zvyknout na nové podmínky. Tento proces nějakou dobu trvá, ale nikdy nesmí bolet nebo způsobit otlaky na pahýlu. Proto je třeba u nové protézy často kontrolovat pahýl a při otlačení, poranění nebo při bolesti okamžitě kontaktovat svého protetika.

Bolí nošení protézy?

Nošení protézy by nemělo být nikdy bolestivé. U nové protézy může být ze začátku nepohodlné nebo nepříjemné, ale bolest je signálem k okamžitému kontaktování protetika.

Jak často mám protézu nosit?

Zpočátku noste protézu po většinu dne s přestávkami, aby si pahýl odpočinul, a postupně se snažte ji nosit co nejvíce. Je nutné několikrát denně zkontrolovat pahýl. Postupně si na protézu budete přivykat a nakonec docílíte toho, že protézu budete sundávat jen na noc. V případě, že Vás cokoli bude bolet nebo budete mít nepříjemné pocity, protézu nenasazujte a kontaktujte svého ortotika-protetika.

Můžu s protézou spát?

Protéza se na noc vždy sundává. Před spaním je dobré si pahýl pokaždé dobře umýt, promasírovat a také vyčistit pahýlovélůžko.

Budu moci jednou i rychle chodit?

Zde záleží na výšce amputace a fyzické kondici. Rychlost a tempo kroku se budete v rámci školy chůze také učit. Ti nejaktivnější dokážou s protézeou dokonce sportovat – podívejte se na videa zde.

Můžu s protézou do vody?

Ne, standardní protézy nejsou určeny pro intenzivní kontakt s vodou. Do vody je třeba vyrobit speciální protézu. Video se speciální sportovní protézou do vody najdete zde.

Potřebuje protéza z mojí strany údržbu?

Pozornost je potřeba věnovat především pahýlovému lůžku a lineru. Tyto části pomůcky je potřeba pravidelně čistit. O tom vás bude informovat Váš protetik. Ostatní části pomůcky by měl kontrolovat pouze protetik, a to ideálně každých 6 měsíců. Pokud se však vyskytnou problémy jako například rozdíl ve funkci protézy nebo podezřelé zvuky při chůzi, je třeba kontaktovat protetika. Nikdy nezasahujte do konstrukce pomůcky, může to být nebezpečné a riskovali byste tím pád.

Co když se mi protéza rozbije?

Je potřeba navštívit svého protetika, který Vám pomůže poruchu odstranit. Většinu oprav hradí pojišťovna. Tyto úhrady se však mění a o aktuální situaci by vás měl informovat protetik nebo vaše zdravotní pojišťovna.

Dá se protéza pojistit?

Ano, existuje speciální pojištění na zdravotnické pomůcky. Cena některých protéz je vysoká a pojištění může vyřešit problémy při odcizení nebo zničení protézy. U drahých protéz pojištění doporučuji. Váš protetik vám poradí, na koho se s pojištěním obrátit.