Jsme nestátní zdravotnické zařízení vyrábějící ortopedicko-protetické pomůcky

Jak řešit vbočený palec neboli hallux valgus

Jak řešit vbočený palec neboli hallux valgus?

Trápí vás vbočený palec? Nemůžete nosit obuv, kterou byste si přáli? Trpíte bolestmi? Poradíme vám, jak na to.

 

Vbočený palec (hallux valgus) je získanou deformitou nohy. Jedná se o komplexní postižení přednoží s poruchou postavení palce.  Ten se špičkou dostává zevně od osy těla a přiklání se k druhému prstu. Na vnitřní straně, v místě základního kloubu palce pak vznikne typická boule, postupně se přidává bolest. Jde o geneticky podmíněné onemocnění, pacient se narodí s vrozenou deformitou nebo s vrozenou dispozicí k deformitě. Záleží ale na životním stylu a zatížení nohy, zejména pokud má klient nadváhu, špatně o nohy pečuje nebo používá nevhodnou obuv, vada se objeví dříve. Vliv mají i porody a právě proto jsou ve většině případů pacienty s vbočeným palcem ženy, které nosí elegantní boty. Závislost vzniku onemocnění na obutí je prokázaná. Existují studie, dokazující, že u národů, které začaly nosit moderní boty, se najednou v populaci objevily vbočené palce. Palec mění pozici postupně. Klient nejprve zaznamená odchýlení palce od jeho osy a dlouhé roky žije se vbočeným palcem, aniž by situaci řešil. K lékaři přichází většinou ve chvíli, kdy jej začne palec bolet. To už ale Hallux valgus  způsobuje v oblasti palce degenerativní změny.

Příznaky onemocnění hallux valgus

Neřešte vbočený palec příliš pozdě, kdy už vám nepomůže nic než operace. Všímejte si sebemenšího nepohodlí, které pociťujete při nošení běžných bot.

Vbočený palec se projevuje:

 • mírnou formou – nevýrazné vbočení palce, obtíže při obouvání bot, pocit těsné obuvi
 • středně těžkou formou – bolest z boku chodidla, zvětšení kloubu palce na noze, otok nebo zarudnutí
 • nejtěžší formou – neustálá bolest při nošení bot i po jejich vyzutí, nemožnost nošení běžné obuvi, neustále se zhoršující stav, zkřížení vbočeného palce s druhým prstem na poškozené noze, trvalé potíže.

 

Nejúčinnější prevencí i při počínajícím onemocnění tedy jsou:

 1. vhodná obuv – ortopedická, volná, vzdušná, bez podpatku
 2. ortopedické vložky na míru
 3. používání speciálních pomůcek - korektorů, chráničů prstů a bandáží na hallux 
 4. cvičení a masáž chodidel - velmi často se u vbočeného palce využívá Dornova metoda, která dokáže vrátit klouby do původní přirozené polohy
 5. adjustační ponožky - díky meziprstním oddělovačům dochází ke zrychlení krevního oběhu a tím i k regeneraci nohou.
 6. tejpování

 

ZDRAVOTNÍ OBUV

Jako všude, i zde platí, že čím dříve se začne jednat, tím lépe. Aby se tomuto bolestivému problému předešlo, ale i v případě, že vás hallux valgus již trápí, se doporučuje vhodná zdravotní obuv. Jak poznám vhodnou obuv?

Vhodná obuv má především širokou přední část. Abyste se během chůze zaměřili také na důležité procvičení a posílení nejen chodidla, ale zároveň celého středu těla, studie dokázaly příznivý vliv při chůzi v měkkém terénu. Do takového terénu se noha boří a přirozeně tak využívá svaly, které jsou v moderním prostředí většinou opomíjeny.

Zdravotní a ortopedická obuv jako řešení hallux vagus

Zdroj: https://www.obuv-botky.cz/detail/3334117/zdravotni-kozene-ortopedicke-pantofle-pro-vboceny-palec-hallux-valgus-na-suchy-zip 

Pokud již vbočený palec zamezuje nošení běžné obuvi, můžete si pořídit obuv šitou na míru. V Ergoně jsme specialisté na výrobu velmi složité obuvi na míru. Více informací najdete zde: https://www.protetika-ergona.cz/ortopedicka-obuv-na-miru/.

  

ORTOPEDICKÉ VLOŽKY NA MÍRU

Ortopedické vložky slouží ke korekci vadného postavení noh při přetížení, deformitách, defektech nebo zkratech. Ortopedické vložky zajistí požadované rozložení tlaků na plosku nohy.

Speciální ortopedické vložky jsou vyráběny pro pacienty s vyšším stupněm postižení nohou. Zde je nutné zhotovit sádrový odlitek pro možnost přesného vytvarování vložky. Přijďte k nám na základní podologické vyšetření, ale také analýzu chůze, vyrobíme vám ortopedické vložky na míru. Doražte na jedno z našich pracovišť.

Ortopedické vložky na míru jako řešení hallux valgus

Zdroj: www.shutterstock.com 

  

SPECIÁLNÍ POMŮCKY

Bandáže, korektory a jiní malí pomocníci, kteří udělají velkou službu Vašim nohám. Zajišťují správné postavení palce, jeho postupné vyrovnání, pomáhají absorbovat tlaky na palec a ochraňují jeho kloub. Pomůcky lze používat i preventivně. 

Korektory a bandáže jako řešení hallux vagus

Zdroj: https://www.svorto.cz/vboceny-palec-hallux-valgus/1588-026-bandaz-hallux-valgus-denni-8594023816813.html

  

CVIČENÍ A MASÁŽE CHODIDEL

 1. cvik: Uvolnění palce

Sedněte si, dejte si nohu přes nohu, abyste bez problému dosáhli na své prsty. Jednou rukou uchopte záprstní kloub palce a držte jeho pozici, druhou pomocí palce a ukazováku uchopte svůj palec. Palcem můžete následně viklat (ze strany na stranu), případně rotovat (ve směru své osy tam i zpět). Oba cviky provádějte přibližně 5 až 10 minut.

Cvičení jako způsob řešení hallux valgus

Zdroj: https://www.pro-nozky.cz/cs/blog/cviky-na-vboceny-palec/ 

 

 1. cvik: Protažení přitahovače palce pomocí gumičky

Přitahovač palce je sval, který přitahuje palec směrem k ukazováku. A ten je právě při diagnóze vbočeného palce zkrácený, proto je třeba ho protáhnout. Posaďte se na židli, dejte chodidla k sobě a oba palce si k sobě přichyťte gumičkou. Poté nohy dávejte od sebe, přičemž gumička bude držet palce u sebe. Nechte u toho palce uvolněné a jemně přitahovače protahujte.

 1. cvik: Aktivní odraz při chůzi

Nejběžnější funkcí palce je odraz. Projděte se pomalu naboso, případně v měkké obuvi po místnosti, přičemž se snažte aktivně a vědomě zapojit palec do odrazu při každém kroku. Trénujte to tak dlouho, dokud se aktivní odraz palce při chůzi pro vás nestane automatickým.

  

ADJUSTAČNÍ PONOŽKY

A co takhle cvičit pasivně?

Ne vždy máte čas a chuť na cvičení, ale odpočinek si určitě dopřejete vždycky. Věděli jste, že můžete protahovat svá chodidla a svaly na nohou, aniž byste hnuli palcem? Stačí pár desítek minut denně nosit Adjustační ponožky a zanedlouho ucítíte zlepšení. Díky oddělovačům prstů protáhnou a uvolní vaše prsty, čímž výrazně sníží negativní dopady každodenní námahy na nohy v důsledku přetěžování nebo špatné, úzké a nekvalitní obuvi.

Adjustační pomůcky jako terapeutická pomůcka

Zdroj: https://www.pro-nozky.cz/cs/blog/cviky-na-vboceny-palec/ 

Kromě vbočeného palce pomáhají ulevit od oteklých nohou, křečí nebo jiných deformit, jako je například plochonoží nebo kladívkové prsty. A to jak v rámci prevence, tak jako součást léčby.

  

TEJPING

Tejpovací smyčka Taping-Loop pro každodenní intenzivní korekci vbočeného palce Halux valgus i kladívkového prstu.

Taping-Loop můžete nosit bez námahy pod ponožkami nebo bez ponožek i v obuvi.

 • vhodná pro vbočený palec
 • vhodná pro kladívkové prsty
 • nositelná téměř ve všech botách
 • jednoduchá a hygienická aplikace
 • žádné podráždění kůže a/nebo podráždění jako při lepení klasickými tejpy
 • univerzální velikost

Doba nošení:
Na začátku noste pásku přibližně 1–2 týdny na 8 nebo více hodin denně. Klouby a svaly potřebují čas, aby si zvykly na novou pozici.

Zdroj: https://www.sanomed.cz/hallufix-taping-loop-tejpovaci-smycka-na-hallux-valgus?gclid=Cj0KCQjwg7KJBhDyARIsAHrAXaGT_n1PEQYwD67uox6D4r0exA9nBB0uAvC3CYr6WwE5mMUROTQgCiEaAr5-EALw_wcB    

  

OPERACE

Při dlouhodobé bolesti, větší deformitě a po selhání konzervativních způsobů léčby se doporučuje operační řešení. Samotná operace se provádí buďto v celkové anestezii nebo lokální anestezii s tzv. analgosedací. Dle konkrétního nálezu, věku pacienta a stupně rozvoje artrózy se volí typ operačního zákroku, kdy se odstraní bolestivý kožní otlak, snese se kostní „výrůstek“. Tento výkon bývá někdy definitivní, častěji se však pokračuje v operaci tzv. osteotomií, kdy se mění osa deformity (osteotomie – přerušení kosti, úprava osy a zafixování v korigovaném postavení), nebo se provádí tzv. resekční výkony – v případě těžší artrózy zákl. kloubu palce – a v tomto případě je palec po výkonu vždy mírně zkrácen. Pooperační rekonvalescence a doba do plné zátěže nohy je odvislá od použitého typu operace a pohybuje se od 3 týdnů do cca 2-3měsíců. Dle typu zákroku se pak doporučuje doba odlehčování končetiny.

 

Tým Ergony Opava

 2021-09-12

 

 

Zdroj informací:

 1. https://www.fnmotol.cz/kliniky-a-oddeleni/cast-pro-dospele/ortopedicka-klinika-uk-1-lf-a-fn-motol/informace-pro-pacienty/hallux-valgus/
 2. https://www.canadian.cz/cs/clanky-a-novinky/lecba-vboceneho-palce-hallux-valgus-je-efektivni-a-jeji-vysledek-staly/
 3. https://unizdrav.cz/onemocneni-hallux-valgus-vyboceni-palce
 4. https://www.svorto.cz/vboceny-palec-hallux-valgus/1588-026-bandaz-hallux-valgus-denni-8594023816813.html
 5. https://www.zdravekroky.cz/poradna/vboceny-palec-hallux-valgus-zdravotni-boty
 6. https://www.obuv-botky.cz/detail/3334117/zdravotni-kozene-ortopedicke-pantofle-pro-vboceny-palec-hallux-valgus-na-suchy-zip
 7. https://pr.denik.cz/doporucujeme/efektivni-cviky-na-vboceny-palec-ktere-zvladnete-i-doma-20210510.html
 8. https://www.svorto.cz/srdicka-a-klenby/113-020-srdicka-zavesna-8594023812068.html?gclid=Cj0KCQjwg7KJBhDyARIsAHrAXaHUQmqv3hfSyg5TW1dMQCdEkX9GdsBtqjJ5yyvtvgyT2Aud3ZeBoOgaArbPEALw_wcB
 9. http://www.ortopedie-vejrosta.cz/popisy-operaci/hallux.html
 10. https://www.sanomed.cz/hallufix-taping-loop-tejpovaci-smycka-na-hallux-valgus?gclid=Cj0KCQjwg7KJBhDyARIsAHrAXaGT_n1PEQYwD67uox6D4r0exA9nBB0uAvC3CYr6WwE5mMUROTQgCiEaAr5-EALw_wcB
 11. https://www.pro-nozky.cz/cs/blog/cviky-na-vboceny-palec/