Ortopedické a protetické pomůcky

1
2
3

Nestátní zdravotnické zařízení


Pro pacienty

 

 

Můžu si svobodně vybrat svého protetika?

Určitě. Tato volba je jen na Vás a je to volba velmi důležitá. Ortotik-protetik, jak se tato zdravotnická profese správně jmenuje, musí splňovat požadavky na vzdělání, praxi a celoživotní vzdělávání a musí být registrován pro samostatný výkon povolání bez odborného dohledu. Tuto registraci by Vám měl být schopen doložit ve formě osvědčení MZd.

 

Budu moci nosit normální boty?

Ano, jen je potřeba myslet na to, že obuv ovlivňuje funkci chodidla a kolenního kloubu. Obvykle je třeba vybírat obuv se stejnou výškou podpatku a je dobré nákup nových bot zkonzultovat s vaším ortotikem-protetikem.

 

Je zapotřebí, aby se pahýl nejprve „otlačil“?

Lůžko u první protézy slouží i k tomu, aby se pahýl dotvaroval a přivykl si na tlak. Zvláště pokožka si musí zvyknout na nové podmínky. Tento proces nějakou dobu trvá, ale nikdy nesmí bolet nebo způsobit otlaky na pahýlu. Proto je třeba u nové protézy často kontrolovat pahýl a při otlačení, poranění nebo při bolesti okamžitě kontaktovat svého protetika.

 

Bolí nošení protézy?

Nošení protézy by nemělo být nikdy bolestivé. U nové protézy může být ze začátku nepohodlné nebo nepříjemné, ale bolest je signálem k okamžitému kontaktování protetika.

 

Jak často mám protézu nosit?

Zpočátku noste protézu po většinu dne s přestávkami, aby si pahýl odpočinul, a postupně se snažte ji nosit co nejvíce. Je nutné několikrát denně zkontrolovat pahýl. Postupně si na protézu budete přivykat a nakonec docílíte toho, že protézu budete sundávat jen na noc. V případě, že Vás cokoli bude bolet nebo budete mít nepříjemné pocity, protézu nenasazujte a kontaktujte svého ortotika-protetika.

 

Můžu s protézou spát?

Protéza se na noc vždy sundává. Před spaním je dobré si pahýl pokaždé dobře umýt, promasírovat a také vyčistit pahýlovélůžko.

 

Budu moci jednou i rychle chodit?

Zde záleží na výšce amputace a fyzické kondici. Rychlost a tempo kroku se budete v rámci školy chůze také učit. Ti nejaktivnější dokážou s protézeou dokonce sportovat – podívejte se na videa zde.

 

Můžu s protézou do vody?

Ne, standardní protézy nejsou určeny pro intenzivní kontakt s vodou. Do vody je třeba vyrobit speciální protézu. Video se speciální sportovní protézou do vody najdete zde.

 

Potřebuje protéza z mojí strany údržbu?

Pozornost je potřeba věnovat především pahýlovému lůžku a lineru. Tyto části pomůcky je potřeba pravidelně čistit. O tom vás bude informovat Váš protetik. Ostatní části pomůcky by měl kontrolovat pouze protetik, a to ideálně každých 6 měsíců. Pokud se však vyskytnou problémy jako například rozdíl ve funkci protézy nebo podezřelé zvuky při chůzi, je třeba kontaktovat protetika. Nikdy nezasahujte do konstrukce pomůcky, může to být nebezpečné a riskovali byste tím pád.

 

Co když se mi protéza rozbije?

Je potřeba navštívit svého protetika, který Vám pomůže poruchu odstranit. Většinu oprav hradí pojišťovna. Tyto úhrady se však mění a o aktuální situaci by vás měl informovat protetik nebo vaše zdravotní pojišťovna.

 

Dá se protéza pojistit?

Ano, existuje speciální pojištění na zdravotnické pomůcky. Cena některých protéz je vysoká a pojištění může vyřešit problémy při odcizení nebo zničení protézy. U drahých protéz pojištění doporučuji. Váš protetik vám poradí, na koho se s pojištěním obrátit.

 Zdroj: Otto Bock ČR 

 

 

 

 

 

Stabilizace ramene po cévní mozkové příhodě

Časné zahájení rehabilitace

Mozková mrtvice nebo poranění centrálního či periferního nervového systému může vést k ochrnutí ramene. Máte bolesti a pohybovat rukou je pro vás obtížné.

Částečná dislokace hlavice pažní kosti z jamky (ramenní kloub) je jeden z důvodů bolesti. Omo Neurexa napravuje splynutí hlavice pažní kosti s jamkou a zmírňuje tak příčinu bolesti. Pomáhá stabilizovat rameno a upravit umístění kloubu. Ramenní ortéza Omo Neurexa přináší citelnou úlevu, zmírňuje bolest a vede k celkově lepšímu držení těla.

 

 

Stabilizace kolene po cévní mozkové příhodě.

Prevence hyperextenze kolene

Cévní mozková příhoda (mozková mrtvice) nebo poškození periferního nervu může vést k ochrnutí nohy. Chůze je obtížná a koleno se může stát tak nestabilním, že se v něm noha prolamuje, když ji zatížíte.

V takovém případě je vhodnou podporou ortéza Genu Neurexa. Stabilizuje koleno a zabraňuje hyperextenzi kolenního kloubu. Ohýbání kolene je pak stále možné. S používáním ortézy můžete začít již během rehabilitace a školy chůze, samozřejmě po konzultaci se svým lékařem nebo fyzioterapeutem.

 

 

Bezpečný návrat k běžným činnostem

Funkce se špičkovým výkonem

Po zranění kolenních vazů, kdy jsou nejvíce postižené přední křížové vazy, je často nevyhnutelná operace. Po operaci i při konzervativní léčbě bez operace stabilizuje ortéza s pevným rámem Xeleton koleno během procesu hojení a zabraňuje nežádoucím pohybům. Dovoluje také kontrolovaný přechod k plné zátěži. Časná mobilizace je nejlepším způsobem, jak zajistit, aby na koleno mohla být vyvinuta plná zátěž.

Xeleton je vysoce odolná ortéza s pevným rámem, kterou váš ortotik může přizpůsobit vašim individuálním požadavkům v několika jednoduchých krocích. Celá její základna je vyrobena z hliníku. Výsledkem je, že ji můžete používat pro běžné činnosti i pro sport; pochopitelně pouze po konzultaci s lékařem.

Bezpečnější chůze

Lidé s trvale ochablými dorzálními flexory jsou závislí na zdravotních pomůckách, které přizvedávají při chůzi chodidlo.

To přesně dělá WalkOn. Napomáhá přizvedávat chodidlo během švihové fáze, takže chůze se opět stává bezpečnější a sníží se riziko zakopnutí a pádu. Špička chodidla již snadno nezadrhává o malé překážky nebo nerovnosti.

Tato ortéza kotníku je vyrobena z moderního prepregového materiálu s karbonovým vláknem, který je velmi lehký. Na zadní straně je pružina z karbonových vláken, která dosahuje od Achillovy šlachy až k lýtku. Uživatelům, kteří mají k dispozici částečně zachovalé svalstvo, poskytuje WalkOn podporu při chůzi. Při odrazu chodidla uvolní ortéza energi, která se předtím naakumulovala, takže je chůze hladší. Současně je stabilizován hlezenní kloub.

 

 

Vybavení při ochrnutí dolní končetiny

 

Zvýšená mobilita a přirozený obraz chůze

E-MAG Active byl vyvinutý pro uživatele, kteří z důvodu parézy nebo úplného výpadku kolenních extenzorů nedokážou stabilizovat koleno bez pomoci.

Inteligentní snímací systém měří při chůzi polohu dolní končetiny a podle toho řídí ortézu. To znamená, že kolenní kloub se při chůzi automaticky odblokuje; ve stojné fázi se zablokuje pro bezpečnou podporu a odblokuje se ve švihové fázi, aby chůze byla přirozenější.

Ortézu E-MAG Active jsou schopni používat i uživatelé, kteří nemají žádnou funkci kotníku.

 

 

Vybavení při ochrnutí dolní končetiny

Zvýšená mobilita a přirozený obraz chůze

E-MAG Active byl vyvinutý pro uživatele, kteří z důvodu parézy nebo úplného výpadku kolenních extenzorů nedokážou stabilizovat koleno bez pomoci.

Inteligentní snímací systém měří při chůzi polohu dolní končetiny a podle toho řídí ortézu. To znamená, že kolenní kloub se při chůzi automaticky odblokuje; ve stojné fázi se zablokuje pro bezpečnou podporu a odblokuje se ve švihové fázi, aby chůze byla přirozenější.

Ortézu E-MAG Active jsou schopni používat i uživatelé, kteří nemají žádnou funkci kotníku.

Zdroj: Otto Bock ČR 

 

 

Klinické obrazy a symptomy

Poranění vazů, kloubů nebo kostí, nebo léčba částečného nebo úplného ochrnutí dolní končetiny: Základní klinické obrazy jsou stejně různorodé jako potíže.

Přečtěte si podrobné informace o různých klinických obrazech a symptomech, možnostech léčby a diagnostice. Pro každé onemocnění nabízíme speciální ortézy a bandáže, které vám pomohou ulevit si od potíží.

 

Zranění kotníku

Podvrtnutí (vymknutí) a poranění šlach kotníku patří mezi nejčastější poranění ze všech – zejména mezisportovci. Stávající studie ukazují, že se při časné funkční léčbě s použitím ortéz dosahuje lepších výsledků, než s prodloužením stabilizace.

Problémy zád

Až 70 % žen ve věku 30 až 60 let trpí bolestmi zad, u mužů je to 80 %. V mnoha případech pomůže přiměřená kombinace terapie bolesti, ortopedické zdravotnické prostředky a fyzioterapie.

Přetržení zkříženého vazu

Zkřížené vazy společně s bočními vazy drží kolenní kloub pohromadě. V případě přetržení zkříženého vazu, se poškozený zkřížený vaz často nahrazuje kouskem vlastních šlach. Ortézy stabilizují kolenní kloub a podporují časnou mobilizaci.

Fraktura patní kosti

Pády bývají nejčastější příčinou fraktury patní kosti. Někdy lze frakturu léčit konzervativně a v těchto případech se používají ortézy. Po stabilizaci pomocí dlahy podporují odlehčovací patní ortézy mobilitu.

Dysplazie kyčlí

Dysplazie kyčlí souvisí s nesprávným vývojem nebo anomálií kloubního pouzdra. Kromě toho se může vyvinout vadné postavení kloubů (luxace kyčlí nebo luxace kyčelního kloubu). Zejména u dětí je možno tento stav úspěšně léčit pomocí ortéz.

Dětská mozková obrna

Mozková obrna je obvykle spastická porucha nervového a svalového ústrojí, která se vyskytuje u dětí. Při léčbě se normálně uplatňuje multioborová spolupráce. Pro podporu postury a polohování a také zlepšení rovnováhy a schopnosti chůze jsou k dispozici zdravotnické prostředky pro všechny věkové kategorie od dětí až po dospělé.

Bolesti kolene

Kolenní kloub je kloub, který je vystaven největšímu zatížení. Proto je vystaven značnému riziku poranění nebo nemoci. Terapie závisí na příčině bolestí kolene. Podpora nebo ortéza může stabilizovat a vést kloub, odlehčit zatížení a zmírnit bolest.

Nestabilita vazů v chodidle/kotníku

Stabilizaci kloubů nohy zajišťují různé vazy na kotníku ve spojení se svalstvem, které jej obklopuje. Terapie v případě nestability vazů závisí na příčině a vážnosti nestability. V případě přetržení nějakého vazu je zásadní správné načasování fází léčby ortézou.

Nestabilita vazů v koleni

Stabilizaci vazů kolenního kloubu zajišťují vazy ve spojení se svalstvem, které jej obklopuje. Ochablost vazů (laxnost) se může vyskytnout z důvodu různých faktorů, takže klouby mohou být také nedostatečně stabilní. Fyzioterapie a stabilizační ortézy mohou pomoci zmírnit tyto potíže.

Zranění menisku
Menisky plní důležitou funkci při stabilizaci kolene. Pokud jsou poraněné a vyžadují operaci, může lékař v počáteční fázi rekonvalescence doporučit omezení pohybů kolene. V takových případech jsou kromě fyzioterapie užitečným zdravotnickým prostředkem ortézy.

 Roztroušená skloróza

RS může způsobit řadu různých neurologických symptomů. Když pacienti s RS trpí spasticitou, mohou zdravotnické prostředky jako např. ortézy pomoci zmírnit potíže a udržet co největší možnou mobilitu.

Ochrnutí

Ochrnutí je neschopnost nebo snížená schopnost volních pohybů jednoho nebo více svalů, svalových skupin nebo končetin. Dnes jsou k dispozici individuální ortézy pro ochrnutí pro různé klinické obrazy a potíže.

Polio/postpolio syndrom

Vir obrny převážně napadá centrání nervový systém. Ochrnutí se vyskytuje u 0,1% všech infekcí. Pokud nelze příčinu vyléčit, může fyzioterapie a ortézy pomoci po odeznění akutního onemocnění pomoci zlepšit mobilitu.

Cévní mozková příhoda

Každým rokem přibude v Německu 270 000 nových případů cévní mozkové příhody. S moderními zdravotnickými prostředky (ortézy, invalidní vozíky, funkcionální elektrostimulace) je kladen důraz na rehabilitaci, která následuje po akutní fázi péče o pacienta.

 

Protézy dolních a horních končetin

K dosažení a usnadnění běžných denních činností musí protézy dolních a horních končetin splňovat veškeré požadavky z hlediska funkčnosti, komfortu i vzhledu.

 

Funkčnost protézy: Funkcí protézy je náhrada chybějící končetiny a možnost provádět činnosti, které pacient provozoval před amputací. Současné technologické postupy umožňují konstruovat takové protézy dolních a horních končetin, které poskytují uživateli maximální komfort.

 

Komfort protézy: Komfort je základním požadavkem na protézu. Protéza musí být jednoduchá jak na ovládání, tak na údržbu. Její používání nesmí být bolestivé ani nepohodlné.

 

Vzhled protézy: Vzhled protézy je dalším důležitým aspektem, a to zejména proto, aby bylo zařazení do běžného života co nejpříjemnější. Protézy dolních a horních končetin od Ergona Opava vypadají přirozeně jak tvarově, tak i barevně.

 

Protézy od naší společnosti umožňují včasnou integraci do společenského života a rychlý návrat k pohybovým aktivitám, kterým se pacient věnoval před amputací. Tyto protézy jsou odolné, spolehlivé, pohodlné a jednoduše ovladatelné. Samozřejmostí je i možnost úpravy protézy podle aktuálního stavu pacienta. V případě nutnosti opravy protézy je nutné tento zásah nejprve schválit revizním lékařem. Schválené opravy jsou částečně hrazeny zdravotní pojišťovnou, spoluúčast pacienta je 10%.

Ortézy dolních a horních končetin

Funkce ortézy spočívá ve stabilizaci, fixaci, podpoře nebo také kompenzaci zbylých funkcí končetin. Nejčastěji jsou aplikovány u vrozených vad, úrazů a jiných pohybových potíží. V těchto případech vyrábíme ortézy dolních a horních končetin, které vynikají zejména lehkostí, snadnou ovladatelností, stabilitou i příjemným vzhledem.

Ortopedická obuv a další ortopedické pomůcky pro lepší život

Ortopedická obuv výrazně napomáhá v řadě závažných postižení nohou. Má rovněž zásadní vliv na průběh léčby po úrazech nebo vrozených vadách a působí jako prevence vzniku dalších problémů. Velkou pozornost je také třeba věnovat výběru a konstrukci ortopedických obuvi. Ergona Opava nabízí ortopedickou obuv zhotovenou na základě individuálního zaměření, která je zásadně vyráběna z přírodních materiálů v mnoha barevných provedeních.

 

Hledáte-li kvalitní ortopedické pomůcky, které vám usnadní běžné denní činnosti, obraťte se na společnost Ergona Opava, která má v této oblasti bohaté zkušenosti. Odborníci z našeho nestátního zdravotnického zařízení Vám také rádi poradí s výběrem optimální ortopedické pomůcky, která bude řešit Váš aktuální problém. Navštivte webové stránky www.protetika-ergona.cz pro více informací.